Кришна – найвищий володар насолод.

image description

Шріла Гарідас Тхакур, вказує на те, що Кришна - сарва-шактіман (всесильний), а Шріматі Радгіка - шакті (сила). Немає різниці між шакті й шактіманом, володарем сили. «Веданта-сутра» стверджує: шакті шакті-матайор абгедах. Енергія і джерело енергії невідмінні. Іншими словами, енергія Кришни і Сам Кришна невідмінні.

радга – пурна-шакті, кришна – пурна-шактіман
дуі васту бгеда наі, шастра-парамана
(Ч.-ч., Аді, 4.96)

«Шрі Радга – це повна енергія, а Господь Шрі Кришна – володар повної енергії. Вони невідмінні одне від одного, про що свідчать явлені писання».

При обговоренні нама-раси необхідно розуміти цю філософію. Кришна – сарва-шактіман, головний володар насолод, і Він насолоджується всіма всіма живими істотами. Раніше ми обговорювали чотири складових раси, це вібгава, анубгава, саттвіка і вйабгічарі. Вібгава є причиною, що викликає раті. Вона має два аспекти: аламбана (те, що підтримує раті) і уддіпана (те, що стимулює раті). Мелодія флейти Кришни – приклад уддіпани, а Сам Господь Кришна – приклад аламбани. Аламбана буває двох видів: ашрая-аламбана (обитель або вмістище любові до Кришни) і вішая-аламбана (об'єкт любові). Кришна – це вішая-аламбана, а Шріматі Радгіка – ашрая-аламбана.

Кришна – головний володар насолод. Він насолоджується всіма видами настроїв, що проявляються в серцях різних Його відданих. Для цього Кришна проявляє Себе в багатьох образах на Вайкунтсі, в Айодг’ї, Двараці й у Вриндавані. Навіть на Ґолоці Вриндавані той самий Кришна, проявляє Себе перед різними відданими в різних подобах. Коли Він бажає насолоджуватися ватсалья-бгавою, настроєм батьківської любові, Він з'являється перед мамою Яшодою і Нандою Бабою то як семирічний хлопчик, то як дитина від одного до п'яти років. Бажаючи насолоджуватися сакх’я-бгавою, настроєм дружби, Кришна проявляє образ хлопчика в підлітковому віці від семи до дев'яти років і грається зі Своїми друзями Субалою та Шрідамою. А коли Кришна хоче скуштувати мадгур’ю, настрій закоханих, Він з'являється в подобі хлопця одинадцяти-тринадцяти років. У своїй «Сандарбзі», філософському трактаті з вищої духовної науки, Джіва Ґосваміпад описує цей юнацький образ, кішора-рупу, так:

шйамам ева парам рупам пурі мадгу-пурі вара
вайах каішоракам дгйейам
адйа ева паро расах
(Ч.-ч., Мадг’я, 19.106)

«Образ Ш’ямасундари – найголовніший образ; місто Матхура – найвища обитель; квітуча юність Господа Кришни – об'єкт для постійної медитації; а смак подружньої любові – найвищий смак».

Раґгупаті Упадг’яя пояснює, що первинний образ Кришни – це Його юнацький образ, адже мадгур’я-раса включає в себе всі інші раси. Коли Кришна хоче насолоджуватися різними видами рас, Він з допомогою йоґамаї проявляє різні подоби, аби втішатися різними смаками взаємин зі Своїми відданими. Сидячи на колінах мами Яшоди, Він насолоджується ватсалья-бгавою її серця. З ґопі Він розважається, прийнявши подобу юнака. Завдяки Своїй ачінтья-шакті (незбагненній енергії) або аґгатана-ґгатана-шакті (енергії, яка робить неможливе можливим) Кришна може проявляти безліч образів одночасно, на що нездатні джіви. Як пояснив Рупа Ґосваміпад, сприйняття відданих залежить від їхнього індивідуального бачення. Одного дня, коли мама Яшода годувала Кришну своїм грудним молоком, Кундалата сказала їй: «Опівночі твій син проводить танець раса з ґопі». Проте оскільки мама Яшода перебуває в настрої ватсальї, вона навіть не знає, що таке насправді танець раса. Відповідно до свого настрою ватсальї вона думає, що її син безневинно тримається з ґопі за ручки, танцює і співає з ними, або просто обіймає і цілує їх, як це зазвичай, граючись, роблять маленькі діти. Так мама Яшода насолоджується думками про Його невинні дитячі ігри.


Книга "Скарби серця", глава 2